09-Alttan Isıtmalı Zeminlerde Karo Uygulaması

YÜZEY HAZIRLAMA

Uygulama yapılacak zeminin düz, kuru, toz ve kirden arındırılmış olmalıdır. Tercihen zemin basınçlı su ile yıkanıp temizlenmelidir. Zemin yüzey toleransı 2 metrelik mastar altında 7 mm’yi aşmayacak şekilde olmalıdır.

Isıtma elemanları minimum 7,5 cm kalınlığındaki şapa gömülü durumda olmalıdır.

Gerekli şartlar sağlanmıyorsa, tamirat ve düzeltmeler yapılmalıdır. Yüzey düzeltme için zemine uygulanacak şap malzemesi minimum 350 dozlu çimento kullanılarak hazırlanmalıdır. Şap uygulamasından sonraki aşamalara geçmek için minimum 4 hafta kürlenme süresi beklenmelidir. Hava şartlarına bağlı olarak bu süre uzayabilmektedir (Soğuk ve nemli havalarda).

Uygulama yapılmadan önce zemin en az 3 gün süreyle ısıtılmalı (istenilen sıcaklık derecesinde), daha sonra zemin sıcaklığı oda sıcaklığına düşene kadar beklenmelidir. Bu işlem ile ısıtma sonucu genleşme ile şapta oluşabilecek deformasyon ve çatlakların tayin edilmesidir.

KARO SERAMİK SEÇİMİ

Üretici firmaların onay verdiği her ebat ve tipte yer ve porselen karosu.

CERMİX ÜRÜN SEÇİMİ

CERMIPLUS
CERMILATEX
CERMIJOINT 3-10 FLEX
CERMITHANE

TEKNİK UYGULAMA

Alttan ısıtmalı zeminlerde, sistemin çalıştırılıp kapatılmasıyla oluşabilecek termal stres, genleşme ve daralmaları karşılayabilecek ürün ve sistemlerin birarada kullanılması gerekmektedir.

Karo seramik döşeme işleminde yapıştırıcı olarak CERMIPLUS kullanılmalıdır. Yapıştırıcı harcına ambalaj ve teknik lejantta belirtilen ölçüde temiz su katılarak yapıştırıcı hazırlanır.

30x60 cm ve daha büyük ebatlı karoların uygulanmasında, CERMIPLUS ile beraber CERMILATEX performans artırıcı katkı kullanılmalıdır (60x60 cm’den daha büyük ebatlı karo uygulamaları önerilmez). CERMIPLUS’ın karışım suyunun 1/3’ü kadar oranda CERMILATEX kullanılması tavsiye edilir (karışım suyu olarak 3 ölçek su yerine, 2 ölçek su 1 ölçek CERMILATEX).

Karışımın homojen olması için düşük devirli elektrikli karıştırıcı kullanılması önerilir. Karışım uygulamaya başlamadan önce 5 dakika dinlendirilmeli ve tekrar karıştırıldıktan sonra uygulanmalıdır.

CERMIPLUS ile karo uygulamalarında, dişli çelik malanın düz tarafı ile yüzeye iyice yayılan yapıştırıcı daha sonra istenilen diş kalınlığında taraklanmalıdır. Kullanılan karo ebadına göre tercihen U8-U10 tarak kullanılarak uygulama yapılmalıdır.

Kullanılacak kaplama malzemesi ebatlarına bağlı olarak tek yönlü (sadece yüzeye yapıştırıcı uygulanır) veya çift yönlü (33x33 cm ebatlı karolarda hem karo altına hem de yüzeye yapıştırıcı uygulanır) karo yapıştırma metodu ile karo, yüzeye bastırılarak döşenmelidir.

Karonun yerine tam olarak oturması, arkasında hava boşluğu kalmaması için lastik uçlu tokmak kullanılmalıdır.

Saydam veya açık renkli doğal taşlar döşenirken, yüzeylerinde leke ve gölgelerin belirlenmesi riskine karşılık ön bir deneme yapılmalı ve gölge belirmesi halinde beyaz renkli yapıştırıcı kullanılmalıdır.

Derz uygulamasına geçmek için minimum 24 saat beklenmelidir.

Derz dolgu malzemesi olarak CERMIJOINT 3-10 FLEX kullanılmalıdır. Derz dolgu malzemeleri ambalaj üzerinde ve teknik katalogda belirtilen şekilde hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Derz dolgu uygulamasında ortam ve zemin sıcaklığına dikkat edilmeli; sıcak (+25 °C üzeri) ve soğuk (+10 °C altı) ortamlarda uygulama zorlukları yaşanacağından dolayı uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.

Daha yüksek esneklik ve performans için CERMIJOINT 3-10 FLEX derz dolgu malzemeleri ile beraber CERMILATEX performans artırıcı katkı kullanılması tavsiye edilir (karışım suyu olarak 3 ölçek su yerine, 2 ölçek su 1 ölçek CERMILATEX).

Derz dolgu malzemesi uygulandıktan sonra, genleşme derzlerinin uygulamasına geçilmelidir.

Zeminlerde oluşabilecek termal gerilmeler ve mekanik yükler dikkate alınarak; mevsimler arası ısı değişimlerinin yaşandığı bölgelerde ısı taşıyan sistemlere ve izolasyon uygulamalarına istinaden, geniş alanlarda yapılacak uygulamalarda ise zemindeki yük ve yaya trafiğine bağlı olarak, zemine gerekli genleşme derzleri bırakılmalı, bu derzler için uygun genleşme profilleri veya derz dolgu mastikleri (PU, MS Polimer, silikon vb. esaslı) kullanılmalıdır.

Genleşme derzleri, yüzeyde ve zeminde oluşan termal genleşme ve mekanik yükler ile, ürünlerin yapısından dolayı farklı çalışma vb. gibi etkenlerden dolayı oluşan gerilmeleri absorbe eder. Dolayısıyla uygulaması yapılan zemin ve karoların deformasyonu engellenir.

Genleşme derzleri verilirken binalarda özellikle dilatasyon bölgelerine dikkat edilmelidir. Dilatasyon alanlarına kesinlikle karo ve kaplama malzemeleri döşenmemeli, uygun bir profil veya mastik yardımıyla bu alanlar izole edilmelidir.

Binada dilatasyon yok ise, sahte dilatasyon alanları veya soğuk derz bölgeleri oluşturulmalıdır. Kaplama malzemesi döşemeden evvel spiral veya beton kesme makinası kullanılarak şap üzerinde min 4x4 metre alanda (kullanılan karo tipi, ebadı ve uygulama alanına göre 6x6 m, 6x8 m veya 8x8 m alanlarda) minimum 1 cm derinliğinde soğuk derzler oluşturulmalıdır.

Eğer kullanım alanı 4x4 m’den daha küçükse alan (+) şeklinde boydan boya bölünmelidir. Bu uygulama mümkün değilse, bölme işlemi kolonlar arasında yapılmalıdır. Böylece binada olabilecek olan hareket alanları belirlenmelidir.

Genleşme derzleri minimum 6-10 mm arasında olmalıdır. Yapılacak olan uygulamada zemin duvar birleşim noktalarında da bu kurala uyulmalı yine 6-10 mm arasında genleşme derzleri bırakılmalıdır. Süpürgelikler karo döşeme işlemi bittikten sonra yapılmalıdır.

Genleşme derzlerinde CERMITHANE dolgu mastiği kullanılabilir.

Yerden ısıtmalı sistem, ısıtma işlemine geçmesi ve istenilen sıcaklığa ulaşabilmesi için her gün 5 C °’lik ısı artışlarıyla ısıtılmalıdır.

Yerden ısıtmalı sistem sıcaklığı +30 °C üzerine çıkartılmamalıdır.

Daha detaylı bilgi için teknik servise danışınız.