14-Islak Mekan Zeminlerinde Karo Uygulaması

YÜZEY HAZIRLAMA

Uygulama yapılacak zeminin düz, kuru, toz ve kirden arındırılmış olmalıdır.

Tercihen zemin basınçlı su ile yıkanıp temizlenmelidir. Zemin yüzey toleransı 2 metrelik mastar altında 7 mm’yi aşmayacak şekilde olmalıdır.

Gerekli şartlar sağlanmıyorsa, tamirat ve düzeltmeler yapılmalıdır. Yüzey düzeltme için zemine uygulanacak şap malzemesi min. 350 dozlu çimento kullanılarak hazırlanmalıdır. Gerekli tamiratlar CERMIFLOOR 3-10 kullanılarak yapılabilir. Şap uygulamasından sonraki aşamalara geçmek için minimum 6 hafta kürlenme süresi beklenmelidir.

Yüzeyi özel olarak sertleştirilmiş eski beton üzerine karo seramik döşenmesi durumunda, eski beton yüzeyinden parlak ve sertleştirilmiş bölüm traşlanarak veya yüzey tırtıklanarak temizlenmelidir.

KARO SERAMİK SEÇİMİ

Üretici firmaların onay verdiği her ebat ve tipte yer ve porselen karosu.

CERMİX ÜRÜN SEÇİMİ

CERMIFLOOR 3-10
CERMIFILM
CERMIPROOF SF
CERMIPROOF FF
CERMIPLUS
CERMIJOINT 0-3 FLEX
CERMIJOINT 3-10 FLEX
CERMIJOINT 2-10 HRC
CERMISIL NS

TEKNİK UYGULAMA

Islak mekanlarda, karo döşeme işlemine başlamadan önce su izolasyonu yapılmalıdır. Su izolasyon malzemesi olarak CERMIPROOF SF veya CERMIPROOF FF kullanılmalıdır.

Su izolasyon malzemesi uygulamadan önce, yüzeyin su emiciliğini dengelemek ve yapışma aderansını artırmak amacıyla CERMIFILM kullanılmalıdır. CERMIFILM uygulamasından minimum 3 saat sonra su izolasyon malzemesi uygulamasına geçilmelidir.

CERMIPROOF SF çimento esaslı çift bileşenli yarı elastik su izolasyon malzemesi ve CERMIPROOF FF çimento esaslı çift bileşenli tam elastik su izolasyon malzemesidir. Bileşenlerin birbiriyle iyi ve homojen olarak karışabilmesi için düşük devirli elektrikli karıştırıcı kullanılmalıdır.

Hazırlanan karışım sert fırça veya mala ile uygulanabilir. Tercihen, sert fırça yardımıyla minimum iki kat olarak 2-3 mm kalınlıkta uygulanması tavsiye edilir. İlk kat sağdan sola uygulanırken, ikinci kat yukarıdan aşağıya uygulanmalıdır. Temel esas fırça uygulamasından doğacak olan hataların giderilmesidir.

Islak mekanda meydana gelebilecek su kaçaklarını engellemek için ilk kat uygulamasını takiben duvar-zemin birleşim yerleri ve köşeler gibi soğuk derzlerde; hidrolik bağlantılar ve su giderleri gibi kaplama sürekliliğini bozan elemanların uygulama yüzeyi ile temas ettiği birleşim yerleri elastomerik bant veya alkali dayanımlı sıva filesi ile takviye yapılmalıdır. Takviye, ilk katta uygulanan izolasyon malzemesinin içine, üretici firmanın tavsiyesine göre gömülür.

İlk katın kurumasını takiben, ikinci kat izolasyon malzemesi uygulamasına geçilir. Bu süre minimum 6 saattir.

Karo seramik döşeme işlemine geçmek için minimum 24 saat beklemek gereklidir.

Karo seramik döşeme işleminde yapıştırıcı olarak CERMIPLUS kullanılmalıdır. CERMIPLUS yapıştırıcıya ambalaj ve teknik lejantta belirtilen ölçüde temiz su katılarak karışım hazırlanır.

Karışımın homojen olması için düşük devirli elektrikli karıştırıcı kullanılması önerilir.

Karışım mala üzerine alındığında akmayacak kıvamda olmalıdır.

Karışım uygulamaya başlamadan önce 5 dakika dinlendirilmeli ve tekrar karıştırıldıktan sonra uygulanmalıdır.

Dişli çelik malanın düz tarafı ile yüzeye iyice yayılan CERMIPLUS daha sonra istenilen diş kalınlığında taraklanmalıdır.

Kullanılan karo ebadına göre tercihen U8-U10 tarak kullanılarak uygulama yapılmalıdır.

Kullanılacak kaplama malzemesi ebatlarına bağlı olarak tek yönlü (sadece yüzeye yapıştırıcı uygulanır) veya çift yönlü (33x33 cm ebatlı karolarda hem karo altına hem de yüzeye yapıştırıcı uygulanır) karo yapıştırma metodu ile karo, yüzeye bastırılarak döşenmelidir.Saydam veya açık renkli doğal taşlar döşenirken, yüzeylerinde leke ve gölgelerin belirlenmesi riskine karşılık ön bir deneme yapılmalı ve gölge belirmesi halinde beyaz renkli yapıştırıcı kullanılmalıdır.

30x60 cm ve daha büyük ebatlı karoların yapıştırılmasında (maksimum 60x60 cm) karışım suyuna CERMILATEX ilave edilmelidir. CERMILATEX katkısı yapıştırma harcının nihai performansını artıracaktır; karışım suyunun 1/3’ü kadar oranda kullanılması tavsiye edilir (karışım suyu olarak 3 ölçek su yerine, 2 ölçek su 1 ölçek CERMILATEX).

Derz dolgu malzemesi olarak CERMIJOINT 0-3 FLEX, CERMIJOINT 3-10 FLEX veya CERMIJOINT 2-10 HRC derz dolgu malzemesi kullanılmalıdır. Önerilen derz dolgu malzemeleri, ıslak mekan uygulamaları için ideal, su iticiliği artırılmış malzemelerdir.

Derz dolgu malzemeleri ambalaj üzerinde ve teknik katalogda belirtilen şekilde hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Derz dolgu uygulamasında ortam ve zemin sıcaklığına dikkat edilmeli; sıcak (+25 °C üzeri) ve soğuk (+10 °C altı) ortamlarda uygulama zorlukları yaşanacağından dolayı uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.

Derz dolgu malzemesi uygulandıktan sonra, genleşme derzlerinin uygulamasına geçilmelidir.

Zeminlerde oluşabilecek termal gerilmeler ve mekanik yükler dikkate alınarak; mevsimler arası ısı değişimlerinin yaşandığı bölgelerde ısı taşıyan sistemlere ve izolasyon uygulamalarına istinaden, geniş alanlarda yapılacak uygulamalarda ise zemindeki yük ve yaya trafiğine bağlı olarak, zemine gerekli genleşme derzleri bırakılmalı, bu derzler için uygun genleşme profilleri veya derz dolgu mastikleri (PU, MS Polimer, silikon vb. esaslı) kullanılmalıdır.

Genleşme derzleri, yüzeyde ve zeminde oluşan termal genleşme ve mekanik yükler ile, ürünlerin yapısından dolayı farklı çalışma vb. gibi etkenlerden dolayı oluşan gerilmeleri absorbe eder. Dolayısıyla uygulaması yapılan zemin ve karoların deformasyonu engellenir.

Genleşme derzleri verilirken binalarda özellikle dilatasyon bölgelerine dikkat edilmelidir. Dilatasyon alanlarına kesinlikle karo ve kaplama malzemeleri döşenmemeli, uygun bir profil veya mastik yardımıyla bu alanlar izole edilmelidir.

Binada dilatasyon yok ise, sahte dilatasyon alanları veya soğuk derz bölgeleri oluşturulmalıdır. Kaplama malzemesi döşemeden evvel spiral veya beton kesme makinası kullanılarak şap üzerinde min 4x4 metre alanda (kullanılan karo tipi, ebadı ve uygulama alanına göre 6x6 m, 6x8 m veya 8x8 m alanlarda) minimum 1 cm derinliğinde soğuk derzler oluşturulmalıdır.

Eğer kullanım alanı 4x4 m’den daha küçükse alan (+) şeklinde boydan boya bölünmelidir. Bu uygulama mümkün değilse, bölme işlemi kolonlar arasında yapılmalıdır. Böylece binada olabilecek olan hareket alanları belirlenmelidir.

Genleşme derzleri minimum 6-10 mm arasında olmalıdır. Yapılacak olan uygulamada zemin duvar birleşim noktalarında da bu kurala uyulmalı yine 6-10 mm arasında genleşme derzleri bırakılmalıdır. Süpürgelikler karo döşeme işlemi bittikten sonra yapılmalıdır.

Genleşme derzlerinde CERMISIL NS silikon kullanılabilir.